wtorek, 3 grudnia 2019

76#"Ostatnia Sprawa"Tytuł: Ostatnia Sprawa 
Autor: Agnieszka Chodakowska-Gyurics 
Rok wydania: 2019 
Wydawnictwo: Literate 
Liczba Stron: 450 

Opis:

Bliźniaczka Joanny, Helena, zostaje zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Sprawą zabójstwa zajmuje się stary wyga, komisarz Pucki. Nie budzi on jednak w Joannie zaufania i choć nie była z siostrą blisko, kobieta postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo. Z czasem jednak oba dochodzenia łączą się i aby rozwiązać zagadkę, tych dwoje musi zacząć ze sobą współpracować.

Okazuje się, że Helena tylko z pozoru wiodła zwyczajne życie. Zamieszana była w wiele szemranych interesów. Joanna zaczyna wątpić w sens poznawania sekretów siostry, a Pucki musi się poważnie zastanowić, czy prawo i sprawiedliwość zawsze idą ze sobą w parze.


Recenzja:

W środku nocy Joanna dostaje telefon od nieznajomej z prośbą o natychmiastowe spotkanie. Okazuje się, że jej bliźniaczka nie żyje, a jedyną osobą, która na razie o tym wie jest jej przyjaciółka. Podczas spotkania kobieta opowiada o tym, jak umówiła się z Heleną, lecz nie zastała jej w domu. Mając klucz postanowiła wejść i zaczekać, lecz kobieta nadal się nie pojawiała. W końcu znalazła Helenę martwą w wannie przykrytą stertą ubrań. Joanna słuchając tego niedowierza, lecz jeszcze nie, że rozpoczęte śledztwo nie tylko ujawni sprawcę, który stoi za śmiercią jej siostry, ale również wyciągnie na światło dzienne sekrety z życia Heleny.

Sprawę śmierci jednej z bliźniaczek dostaje komisarz Pucki. Wiekowy detektyw miał w spokoju czekać na nadchodzącą emeryturę, ale pozostała jeszcze jedna rzecz – ostatnia sprawa do rozwiązania. Zagadkowe morderstwo na spokojnym osiedlu. Komisarz Pucki oraz siostra zamordowanej odkryją pewne sprawy, które zachwieją ich wiarę w sprawiedliwość, a zakończenie śledztwa stanie pod znakiem zapytania. Czu odważą się poznać zakończenie tej historii?

„Ostatnia sprawa” prócz akcji, za która czytelnik podąża prowadzony przez autora, daje również w niektórych momentach do myślenia. Główna bohaterka jest bliźniaczką denatki, ale w samym jej mieszkaniu na spotkaniu była niewiele razy. Zazwyczaj spotykały się na mieście. Do czego zmierzam? Otóż książka daje do myślenia w takich sprawach jak życie rodzinne. Czy poświęcamy odpowiednią ilość czasu swoim bliskim i czy znamy ich wystarczająco dobrze? Joanna myślała, że tak dopóki nie dowiedziała się o śmierci siostry, a z czasem również o sprawach, w które Helena była zamieszana. Jak niewiele potrzeba, żeby osoba lub osoby, które są nam bliskie stały się obce. O których nich nie będziemy wiedzieć. Na dobrą sprawę, gdyby nie przytrafiła się ta tragedia to Joanna nadal żyłaby w nieświadomości. I tu pojawia się pytanie czy my sami znamy swoją rodzinę?

Pierwsze spotkanie z twórczością autorki uważam za udane. Kiedy usiadłam i zaczęłam czytać, nawet nie zauważyłam, że jestem już w połowie książki. Dobrze zbudowana akcja i tajemnica, która z każdą chwilą pomału zostaje rozwiązana. Sam język oraz styl autorki powodują, że przez książkę się płynie, a sama historia posiada to, co dobry kryminał powinien posiadać – wartką akcję, błyskotliwego detektywa z odrobiną humoru oraz dobrą zagadkę.

Tak samo osadzenie historii w Polsce, daje możliwość wczucia się czytelnikowi jeszcze bardziej i nasze realia rodzime nie stanowią jakieś bariery, która raziłaby w oczy podczas czytania. W tym przypadku autorka poradziła sobie bardzo sprawnie i nie było widać żadnych rażących przeszkód.

Jedyne co mogłabym czasem zarzucić, to zbytnie przeciąganie wątku, ale zdarzyło się dwa albo trzy razy, więc to tylko taki mały minus, który zauważyłam w tej historii.

Osobiście bardzo zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, ja spędziłam z nią parę przyjemnych godzin, co zachęciło mnie po sięgnięcie kolejnych tytułów autorki.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Literate.03.12.2019
Alpha

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

128# "Odlecimy stąd"

Tytuł: Odlecimy stąd Autor: Anna Dąbrowska Rok wydania: 17.03.2020 Liczba Stron: 332 Wydawnictwo: Wydawnictwo Novae Res  Opis: Dziewiętnasto...